Çocuklar İçin Felsefe Atölyesi

31 Mayıs 2019     Cuma Saat 14.30
14 Haziran 2019 Cuma Saat 14.30
22 Haziran 2019 Cuma Saat 14.30

Çocuklar için Felsefe, felsefe eğitimini her yaştan çocuğa ulaştırmayı amaçlayan uluslararası bir eğitim hareketidir. 2007 yılında UNESCO tarafından onaylanmış ve dünya çapında uygulanması önerilmiş bir yaklaşım öne sürmektedir.

 

Temelleri, Columbia Üniversitesi’nde felsefe profesörü Matthew Lipman’ın, 60’larda Amerika’da zayıf bulduğu tartışma kültürünü geliştirmek istemesiyle atılmış. Bunun ancak toplumda felsefi sorgulama pratiğinin kazanılmasıyla  mümkün olabileceğini düşünen Lipman, felsefe eğitiminin sadece üniversitede değil, ilköğretim seviyesinden başlaması için sayısız çalışma yürütmüş. Bugün elliye yakın ülkede dernekler, enstitüler, ve merkezler aracılığıyla çocuklara ulaştırılmaktadır.

 

Eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerinin küçük yaşta kazanılabileceği inancıyla çocuklara felsefe yapmanın ‘araçlarının’ kazandırılması üzerine kafa yoran Lipman’ın geliştirdiği ‘Çocuklar için Felsefe’ pedagojisi bugün dünyada bir ‘hareket’ olarak nitelendiriliyor.

Çocuklar için Felsefe, çocuklara yaşam hakkındaki derin soruları, eğlenceli, güvenli, ve demokratik bir ortamda tartışma fırsatı verir.

 

Felsefi donanıma sahip bir eğitimcinin liderliğinde gerçekleşen tartışmalarla çocuklar sorgulamayı, dinlemeyi, argüman geliştirmeyi ve düşünmeyi öğrenir.

Çocuklar için Felsefe programlarının diğer derslerdeki başarıyı arttırdığı bilimsel olarak gösterilmiştir.

 

Çocuklar için Felsefe programları dinleme, iyi soru sorabilme, itiraz geliştirebilme, mantık hatalarını tanıyabilme, varsayımları belirleyebilme gibi üst seviye kabiliyetlerin gelişmesini sağlarken, erken yaşta eleştirel düşünce alışkanlıklarının gelişimini destekler. 

   
KOHA
Sesli Kİtap
E-Kitap
 
HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün
 
 

Facebook 

Mesai Gün ve Saatleri
 
 

Hafta İçi :Çocuk Bölümü 9.00-18.00
Hafta İçi :Yetişkin Ödünç Verme
 9.00-18.00

 Cumartesi:Çocuk Bölümü –Yetişkin Ödünç Verme 10.00/18:00

1 ve 2. Kat Yetişkin Okuma Salonu :24 Saat 


 
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 36 kez gösterilmiştir.